Destination unknown

12. duben 2011 | 22.42 | | autor: jehanne
› 

 Agatha Christie - Destination unknown/ Místo určení neznámé

Přečetla jsem tento thriller Agathy Christie a jsem tak plná dojmů, že se s vámi o ně musím podělit..:) Už na obálce mě zaujal úryvek z recenze: "Agatha Christie nám předkládá jeden ze svých vzácných thrillerů - jenom proto, aby ukázala, že umí napsat i ten". Knihu jsem četla v originále, ale dojem vám zprostředkuji v češtině :) 

Je skvěle napsaný - a to tak, že jsem nebyla schopná knihu odložit, dokud jsem ji nedočetla, což se mi v angličtině ještě nestalo. Tím, že čtu pomaleji a trvá to déle, nezřídka se mi stane, že knihu v originále čtu i měsíc. A to i když mě baví!

Příběh začíná v Londýně, v kanceláři jedné nejmenované budovy, kde řeší záhadná zmizení vědců v podstatě z celé Evropy, ale i Ameriky. Do kanceláře pana Jessopa je pozvána manželka jednoho z nich - Olive Batterton. Jsme provedeni jejím výslechem a na konci se dozvídáme, že hodlá odletět na zoravenou do telých krajů - do Maroka nebo Španělska. 

Druhou pasáží, kterou jsem zprvu nechápala (s o to větším úžasem jsem ji četla) je příběh Hillary - ženy, která utíká z Anglie po rozvodu a smrti dítěte. Chce jet rovněž do Maroka, kde doufá zapomenout. Vzhledem k mlze zmešká rezervovaný let a to se ukáže jako osudové. Letadlo kterým měla letět z Paříže do Maroka mělo nehodu a mezi jeho pasažéry byla i Olive. Zde se začínají životy obou žen proplétat. Hillary po příjezdu do Maroka zjišťuje, že ani zdejší světlo a barvy jí nedají zapomenout a chce spáchat sebevraždu prášky na spaní. Jejich obstarávání však sleduje pan Jessop, který ví, že žena, o které doufaj, že ho dovede k manželovi a ostatním vědcům, umírá v nemocnici. Dostane se k Hillary a přesvědčí ji, aby se podílela na jeho plánu, který je založen na podobnosti obou žen. 

Hillary tedy sedí u umírající Olive a ta jí prozradí několik věcí, které se ale zdají být nesmyslné. Několik dní pak stráví učením Oliviina života za asistence pana Jessopa. Poté se vrací jako Olive do hotela, který si ta zamluvila a čeká na kontakt. Ten přijde až v městě Fez, kde dostane instrukce k dalšímu počínání. Ty splní a po dlouhé cestě se nakonec dostane do utajovaného areálu kde najde Toma Battertona - zlomeného muže, který chce jen jediné - dostat se pryč. 

Několik týdnů trvá, než se Jessopovi a jeho francouzskému protějšku Leblancovi podaří Hillary vystopovat a najít způsob, jak odtantud všechny vědce dostat. Někteří byli v komplexu dobrovolně, jiní ne. Nakonec se jim se štěstím podaří prokázat, že vědci jsou doopravdy vězněni v areálu a vysvobodí je. 

Tom Batterton však chce utéct. Ještě v komplexu si nechal pozměnit obličej a snaží se zmizet. To se mu ale díka zásahu jednoho z agentů nepodaří. Je obviněn z tžkého zločinu a mizí ze scény. 

A Hillary se opět stává Hillary. Našla novou chuť k životu a snad i něco víc...


Pokud jsem vás nezaujala, je to tím, že nejsem tak dobrá spisovatelka jako Agatha (čti: nesahám jí ani po kotníky). Určitě však doporučuji si tento román přečíst.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře