Posel Slunce

30. březen 2011 | 22.22 | | autor: jehanne
› 

Wilbur Smith - Posel slunce

Ano, já vím, že už to určitě četla spousta z vás a že si na tuhle knihu i autora mohl udělat každý vlastní názor... Ale mě se líbí a tuhle jsem ji znova přečetla - a líbila se mi ještě víc, než poprvé.

V celém příběhu jde o historii, resp. archeologii, přátelství, peníze, lásku, nenávist, (ne)věrnost a tak dál...

První polovina knihy se odehrává v naší současnosti, kdy se skupina archeologů snaží za podpory bohatého obchodníka najít ztracené město kartaginců, které se má nalézat kdesi hluboko ve střední Africe. Hlavní postavou je Ben, muž, vděčící za své vzdělání, místo i peníze na výzkum obchodníkovi Lourenovi, který je zárověň jeho nejlepším přítelem. Město hledají dlouhou dobu, než ho čirou náhodou objeví Ben se svou dlouholetou asistentkou při západu slunce. Do Sally je Ben zamilovaný, ale zároveň ví, že nemá šanci, je totiž "hrbáč". Přesto si spolu začali, ještě před tím, než odjeli zkoumat, zda letecká fotografie opravdu zachytila ruiny tajemného města. 

Po dlouhém pátrání město opravdu odhalili a zjistili, že bylo spáleno. Kam ale zmizely zdi obrovského města, hlavního města státu, který po čtyři staletí ovládal celou střední Afriku? A jakto, že celá civilizace zmizela v tak krátké době, když až do svého vyplenění prosperovala?

Nakonec se Benovi s týmem povede najít tajný archiv města a nakonec i pokladnici - a pohřební komoru posledního Gry Liona - Velkého Lva, jak býval titulován král země. Zde se Ben s Lourenem nakazí "Kletbou faraona" - houbovým onemocněním plic. Ben si tuto skutečnost uvědomí, když začne mít halucinace. Proto dá Sally instrukce a vydává se hledat Lourena, který odešel zpět do hrobky. Během čekání na záchranu Bena opouští smysly a on se propadá v čase, aby prožil život Huye - Gry Lionova nejlepšího přítele, barda, královského sekerníka, vůdce veškerých vojsk a Baalova velekněze. 

Jejich osudy (a to nejen Huye a Gry Liona, ale i Huyův a Benův a Gry Lionův a Lourenův) se zvláštním způsobem prolínají a tímto způsobem se nakonec dozvídáme, jak došlo ke zkáze města a smrti Gry Liona i samotného Huye, který poté, co vykonal poslední službu svému vládci, nalehl na meč.

Kniha je ukončena strohými, jako by novinovými výstřižky týkajícími se událostí z roku, následujícím po objevení (a prezentaci objevu) města. 

Prostě je to skvělá kniha a já jsem vděčná svým rodičům, že ji pořídili. A autor je také skvělý, přečetla jsem od něj ještě i trilogii Řeky bohů a je skvělá. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Posel Slunce furie®blbne.cz 31. 03. 2011 - 01:25